V jarním Krakowě

V jarním Krakowě

1. - 3. dubna 2016
To, že je Krakow nádherné město, slíchávám už docela dlouho. První dubnový víkend jsem se o tom musel jet přesvědčit na vlastní oči.

V pátek ráno se vydávám TigerExpressem (za 199,- je to z Ostravy asi nejlevnější doprava). Jako první po příjezdu jdeme navštívit hřbitov Rakowicki, kde je pochována řada spisovatelů, vědců, známých rodin, ale i vojáků z obou světových válek.

Procházíme kolem starých městských hradeb (resp. tří věží a zdi, které se podařilo dochovat) na Krakovský rynek (Rynek Główny), kde se mimo jiné nachází Mariánský kostel, věž staré radnice (zbytek byl bohužel během rekonstrukce zbořen) a Sukkiennice. Doporučuji navštívit podzemní Muzeum pod Rynkem.

Další den se vypravujeme do Továrny Oskara Schindlera a do Kaziměře - křesťansko-židovskou čtvrť se 7 synagogami a 5 kostely. Nedaleko ještě doporučuji zajít na vyhlášenou zmrzlinu na ulici Starowiślna 83. Večer ještě kupujeme víno a jdeme si sednout k Visle s výhledem na Wawel, kam se chystáme zítra.

Třetí den využíváme služeb Free Walking Tour (v Krakově takhle operuje více společnosti, my si vybrali tu s dráčkem v logu :D). Několikrat denně čekají na záchytných bodech s vlaječkou lákající k prohlídce. Dobrá alternativa k placeným službám, provází také licencování průvodci, jen si na konci prohlídky řeknou o dobrovolný příspěvek. Procházíme s průvodcem Staré město - divadlo, hradby, náměstí, univerzitu, pak různá místa spojená s Janem Pavlem II. a prohlídku zakončujeme na hradě Wawel. Platíme si ještě rozšířený vstup do katedrály (zdarma se můžete podívat jen do hlavního sálu) a procházíme tak i hrobky, zvony, určitě to stojí za to. A pak už hurá zpátky TigerExpressem do Ostravy.

Podobné články
© 2019 Pavel Třupek