Podzimní Malá Fatra

Podzimní Malá Fatra

28. - 29. října 2016
Přemýšlel jsem, kam o prodlouženém víkendu vypadnout. Tatry nepřicházely v úvahu, poslední víkend před zimní uzavírkou budou určitě plné turistů. Tak tedy zvítězila Malá Fatra.
Účastníci: Pája, Inka, Lefty
Endomondo: Den první - Strečno -> Chata pod Chlebom
Den druhý - sestup do Štefanové

Kolem 9 ráno přijíždíme ke vlakové stanici Nezbudská Lúčka, kde necháváme auto, a pokračujeme po svých po červené. Z dálky míjíme Hrad Strečno a po chvíli začínáme stoupat ke zřícenině Starého hradu.

Prudce stoupáme na Plešel, kde už se stezka pokládá a mírně do kopečka pokračujeme na chatu pod Suchým. Povinné pivko a halušky a opět vyrážíme na cestu. Oproti minulé návštěvě, kdy byla cesta kompletně zasněžená a my špatně zašli, teď cesta probíhá bez problémů a za chvíli jsme na Suchém, jehož vrcholek se skrývá v mlze, kterou ani silný vítr nedokáže rozfoukat.

Odtud dále lehce složitějším terénem přes Biele skály a hurá kopečkem na Malý Kriváň (1671 m.n.m.), kde nás opět vítá silný vítr (nedoporučuju čůrat ani po větru, turbulence bývají silné :D).

Po krátkém odpočinku v závětří vyrážíme na cestu, při příchodu do sedla Bublen, začíná se už smrákat.

Na vrchol Velkého Kriváně (1709 m.n.m.) už docházíme za tmy. Zdržujeme se tam jen chvíli a přes Snilovské sedlo scházíme na chatu pod Chlebom. Tady zase halušky (bez masa tu toho moc na výběr není) a po pár pivech a Tatranském čaji uleháme na poval (8E/noc). Ranní plány na svítání na Chlebu hatí déšť a tak spíme o něco déle. Po snídani jdeme rozbahněnou cestičkou po žluté do Sedla za Hromovým a dále v mlze po hřebenu přes oba vrcholy Sten na Poludňový grúň.

Tady se odpojujeme z červené značky a po žluté zprudka sestupujeme (já občas sjíždím po zadku) k chatě na Grúni a dále do Štefanové. Pak už jen busem zpátky k autu, zastavit se do Terchové pro máslo a sýrové nitě a s krátkou přestávkou u orloje ve Staré Bystrici jedeme zpátky do Ostravy. Doufám, že další výlet na Malou Fatru už bude i se sněhem a na skialpech :)

Podobné články
© 2019 Pavel Třupek