Lúčanská Malá Fatra

Lúčanská Malá Fatra

30. června - 1. července 2018
Aby si Michal před Rumunskem vyzkoušel, jak se chodí na těžko, vydali jsme přejít část Malé Fatry, kam jsem se zatím ještě nepodíval - Lúčanskou Malou Fatru.
Endomondo: Vrútky - Grandhotel Partyzán
Sestup do Košťan

Auto necháváme ve Vrútkách na parkovišti u Autocampingu Turiec a vyrážíme po zelené, hned první odbočku míjíme a zahýbáme až o kousek dál. Nevadí, prodírání se lesem a hledání správné cesty na začátku vždy potěší.

Téměř neprošlápnutou stezkou stoupáme k sedlu za Hardištěm, kde se odpojujeme na žlutou značku. Jde vidět, že tady moc lidí nechodí, i na cestičce spousta hřibů, kolem lesní ovoce.

Přecházíme Dlhú lúku (1305 m n.m.) a Zázrivou (1406 m n.m.), u Krížavy (1453 m.n.m.) obcházíme betonovou zeď obepínající místní vysílač a u Veľké Lúky (1476 m n.m.) se kocháme výhledy na daleký Kľak.

Pokračujeme hřebenem přes Vidlicu (1466 m n.m.) a Veterné (1442 m n.m.), které dostálo svému pojmenování a vítá nás silným vichrem.

Pak už jen kousek a před Hornou lúkou přicházíme k dnešnímu cíli - Grand Hotelu Partyzán. Tuto útulnu po jejím vyhoření v 2014 o rok později obnovili místní turisté. Tolik lidí jsme tady nečekali, tak stavíme stan hned za ní. Večer probíhá menší degustace nápojů a jídel, po které mi kupodivu ráno není ani zle :D Hlavně překvapila místní specialita - Povážský repák - destilát z řepy. Taky musím poděkovat místním, kteří mě v nedaleké chatce pohostili točeným pivem a příjemným pokecem.

Ráno už nás čeká sestup po zelené přes vrchol Ostré (1144 m n.m.), který si prodlužujeme malou procházkou po Tankovej ceste. Pak už jen hurá na vlak do Košťan, který nás zaveze zpátky k autu.

Podobné články
© 2019 Pavel Třupek